Facebook

Z żałobnej karty

Barbara Mazuś (1930-2020)

 

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 13 listopada 2020 r. zmarła w Warszawie w wieku lat 89 dr hab. Barbara Mazuś, biochemik, wieloletni pracownik Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.

 

Pogrzeb odbędzie się w dniu 26 listopada o godz. 11.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.

 

Barbara Mazuś urodziła się w dniu 20 listopada 1930 r. w Warszawie, córka Juliana i Marianny, siostra Juliana Bogdana „Laudańskiego” i Stanisława „Madejskiego”, żołnierzy plutonu „Alek” 2 kompanii „Rudy” Batalionu „Zośka” oraz Józefa Zbigniewa, żołnierza 7 pułku piechoty AK „Garłuch”.

 

Wczesne lata spędziła na Mokotowie, wśród rodziny. W czasie wojny jako nastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów i w czasie Powstania Warszawskiego pełniła rolę sanitariuszki w Pierwszej Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerskiej „Pomarańczowa”. Przed Powstaniem, to był tak zwany mały sabotaż, a w czasie Powstania, to była służba pomocnicza.

 

Po wojnie ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana i kontynuowała naukę na Uniwersytecie Warszawskim, studiując biologię. Po studiach rozpoczęła pracę w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN. Kontynuowała pracę naukową, otrzymując stopień doktora potem doktora habilitowanego. W 1980 r. wyjechała do USA, gdzie będąc pracownikiem Harward Medical School spędziła 15 lat. W obu miejscach pracy Barbara była autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, wnosząc istotny wkład do rozwoju genetyki. Po powrocie do kraju kontynuowała jeszcze badania w niepełnym wymiarze.

 

Przez wiele lat była członkiem Społecznego Komitetu.

 

Doczekała się dwóch synów i trojki wnucząt. Odeszła od nas na zawsze, ale póki pamięć o niej będzie żywa – będzie pośród nas.

 

Filip Sondij

KWESTA ON-LINE