Facebook

Kwesta

Prace wykonane przez Społeczny Komitet Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „ZOŚKA” z wykorzystaniem funduszy uzyskanych w trakcie kwest na Kwaterze Batalionu.

 

Pieniądze zebrane na kwestach pozwoliły nam w ostatnim roku między innymi:

 

  •  przeprowadzić wymianę zawieszonych na brzozowych krzyżach na Działce tabliczek metalowych zawierających dane poległych. Owalne tabliczki (a na mogiłach zbiorowych – duże, prostokątne) wykonane z grubej emaliowanej blachy, wykonane prawie 30 lat temu, zaczęły ulegać niszczącej sile czasu i pogody. Ponadto wskutek przeprowadzonej ostatnio (na potrzeby wydania książki W. Trojana o Kwaterze Batalionu) weryfikacji danych udało się ustalić szereg przypadków, w których informacje zamieszczone na starych tabliczkach nie oddawały w pełni stanu faktycznego. Udało się uściślić niektóre daty urodzin i śmierci pochowanych, czasami odnalezione dokumenty wykazały nieco inną pisownię ich nazwisk lub imion.
    Wymiana tabliczek na nowe pozwoliła skorygować te informacje, ujednolicić formę pisowni i uzyskać efekt, który będzie mógł trwać przez wiele kolejnych lat;
  • dbać o wystrój Kwatery poprzez stałą troskę o wygląd poszczególnych mogił oraz trawę i rośliny ozdobne na całości Kwatery (co jest zapewniane przez profesjonalną firmę). W tym miejscu dziękujemy również woluntariuszom (zwłaszcza młodzieży szkolnej i harcerskiej) za pomoc w okresowym sprzątaniu Kwatery, zwłaszcza przed kwestami (liście) i po kwestach (pozostałości kwiatów i zniczy);
  • wystawić na Ursynowie w Warszawie pomnik upamiętniający żołnierza Batalionu, por. Jana Rodowicza „Anodę”, przy ulicy, która kilka lat temu została nazwana Jego imieniem. Pomnik został uroczyście odsłonięty w rocznicę urodzin „Anody” 7 marca 2013 r. z udziałem żołnierzy Batalionu, przedstawicieli organizacji kombatanckich, przedstawiciela Prezydenta RP, władz miejskich i wielu sympatyków Batalionu „Zośka”.
KWESTA ON-LINE