Facebook

KWESTUJ Z NAMI !!!

Społeczny Komitet Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka” jest społeczną organizacją pożytku publicznego, która, skupiając w swoich szeregach byłych żołnierzy Batalionu, ich rodziny i rodziny Poległych, a także grono sympatyków z młodszych pokoleń i młodzieży harcerskiej oraz szkolnej, od kilkudziesięciu lat opiekuje się miejscem spoczynku żołnierzy harcerskiego Batalionu „Zośka” Armii Krajowej, poległych w czasie II Wojny Światowej.

Śmiało możemy powiedzieć, że Kwatera Batalionu „ZOŚKA” jest najbardziej urokliwym miejscem na całym Cmentarzu Wojskowym w Warszawie (jedyna kwatera jednolicie wyposażona w tradycyjne brzozowe krzyże), zadbanym i przyciągającym coraz szersze rzesze odwiedzających. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że co roku podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Święta Zmarłych to właśnie ta kwatera jest najczęściej pokazywana w relacjach przez liczne stacje telewizyjne. Urosła do rangi symbolu.

Od początku istnienia Kwatery Polegli chowani byli na niej pod prostymi brzozowymi krzyżami. Nadają one całej Kwaterze specyficzny i niepowtarzalny charakter. Jako takie, były one chronione przez dziesięciolecia przez Komitet przed powtarzającymi się wielokrotnie próbami zamiany je na trwalsze krzyże metalowe, kamienne czy betonowe. Komitet uważa, że taka zamiana doprowadziłaby do utraty unikalnego charakteru Kwatery. Stąd też, mimo oczywistej nietrwałości materiału – drzewa brzozowego, mniej więcej co cztery lata Komitet podejmuje wysiłek wymiany krzyży na nowe.

Komitet zdobywa środki finansowe poprzez organizowane co roku w porze rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Święta Zmarłych kwesty na kwaterze Batalionu oraz z darowizn i dotacji osób prywatnych i instytucji państwowych.

W kwestach biorą udział żyjący żołnierze Batalionu, członkowie ich rodzin, członkowie Komitetu oraz na zasadzie wolontariatu sympatycy, młodzież szkolna i harcerska, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Radosław”. Zbiórka, zgodnie z odpowiednimi zgodami władz miasta i Zarządu Cmentarza, prowadzona jest do jednej szkatuły stacjonarnej u wejścia na Kwaterę oraz kilku ręcznych skarbonek, noszonych przez patrole młodzieżowe, krążące po alejkach Kwatery i wokół niej. Kwestujący zbierają datki, wręczają odwiedzającym Kwaterę ulotki zawierające informację, kto prowadzi kwestę, informują na jaki cel jest ona prowadzona i naklejają tym osobom pamiątkowe naklejki z logo Batalionu. Nasi kwestujący maja na ramionach opaski powstańcze i umieszczone na widoku imienne identyfikatory.

Gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w naszej Kweście 1 sierpnia i 1 listopada każdego roku w godzinach od 9.00 do 21.00. Pełnimy dyżury dwugodzinne, niektórzy z nas spędzają na Kwaterze po dwa lub trzy dyżury pod rząd. Informacje o Kweście można uzyskać i zapisać się na listę jej uczestników pod adresem email kwesta@batalionzoska.pl

 

Prace wykonane przez Społeczny Komitet Opieki Nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „ZOŚKA” z wykorzystaniem funduszy uzyskanych w trakcie kwest na Kwaterze Batalionu.