Facebook

Z żałobnej karty

Lidia Markiewicz-Ziental „Lidka” (1929-2020)

 

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 7 listopada 2020 r. w Warszawie zmarła Lidia Markiewicz-Ziental „Lidka” – sanitariuszka 3 kompanii Batalionu “Zośka”.

 

Pogrzeb odbędzie się w dniu 1 grudnia – o godz. 11.00 msza św. w Katedrze Polowej (ul. Długa), po czym o godz. 12.45 nastąpi odprowadzenie do grobu na Powązkach Wojskowych (kwatera F III, rząd 3, grób 13).

 

Lidia Markiewicz-Ziental „Lidka” urodziła się w dniu 17 grudnia 1929 r. w Warszawie, córka Eugeniusza i Stanisławy z domu Adamskiej.

 

Od 1941 r. harcerka Organizacji Harcerek, przeszła szkolenie sanitarne.

 

Po wybuchu Powstania w dniu 3 sierpnia dołączyła do 3 kompanii Batalionu „Zośka”, gdzie służyła jako sanitariuszka z przydziałem do II plutonu.

 

Przeszła cały szlak bojowy: Wola, Stare Miasto, Czerniaków. Ranna w dniu 18 sierpnia na Starówce, do Śródmieścia przeszła kanałami razem z rannymi.

 

Po upadku Czerniakowa kanałami przeszła na Mokotów. Po raz kolejny ranna w dniu 24 września przy Królikarni. Przed kapitulacją Mokotowa przeszła kanałami do Śródmieścia, po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.

 

Po wojnie ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, wykonywała zawód radcy prawnego.

 

Aktywna członkini Środowiska Żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz Społecznego Komitetu.

 

Autorka wspomnień, publikowanych m. in. w „Pamiętnikach żołnierzy Batalionu „Zośka”.

 

Odznaczona dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami.

 

KWESTA ON-LINE