Facebook

Z żałobnej karty

Anna Złoch-Mizikowska “Grażka”, „Graszka” (1926-2020)

 

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 18 sierpnia 2020 r. zmarła Anna Złoch-Mizikowska, urodzona w dniu 1 lutego 1926 r. w Siedlcach, w rodzinie Władysława i Ludwiki z domu Orzechowskiej, jako najmłodsza z rodzeństwa. Ojciec pracował na kolei, matka zajmowała się domem; po jego śmierci (1936) prowadziła sklep kolonialny lub inną działalność handlową. Dzieciństwo Anna Mizikowska spędziła w Siedlcach, tam skończyła szkołę podstawową i pierwszą klasę w gimnazjum państwowym im. Królowej Jadwigi. Dalszą naukę przerwało wkroczenie Niemców do Siedlec i zamknięcie przez nich szkół ogólnokształcących. W szkole podstawowej należała początkowo do zuchów, a potem do harcerstwa, co kontynuowała również w szkole średniej. Gdy zbliżała się wojna, uczestniczyła w Pogotowiu Harcerskim służącym pomocą żołnierzom, którzy kierowali się na wschód, przejeżdżając przez Siedlce. Jeszcze w Siedlcach skończyła dwuletnią szkołę handlową.

 

Pod koniec 1941 roku wraz z rodziną przeniosła się do Warszawy i zamieszkała na Tamce, kontynuowała naukę w prywatnym gimnazjum H. Gepnerównej przy ul. Moniuszki 8.

 

W Warszawie wstąpiła do Szarych Szeregów. Po rozstrzelaniu zastępowej przez Niemców i reorganizacji zastępu została wcielona wraz z tworzącym się własnym zastępem do scalonej z AK Bojowej Organizacji “Wschód” – grupa “Narocz”

 

Na Woli w szeregach 1 kompanii “Parasola” uczestniczyła w słynnej obronie Pałacyku Michlera (Michla), w Śródmieściu Kwatera Główna Okręgu Warszawskiego – kompania ochrony. Z Warszawy wyszła z ludnością cywilną. Wydostała się z konwoju ludności cywilnej pędzonej przez Niemców do Dworca Zachodniego i zamieszkała w Pruszkowie-Tworkach, kontynuując działalność konspiracyjną.

 

Po zakończeniu działań wojennych dojeżdżała do Warszawy, gdzie uczyła się w II klasie liceum wieczorowego przy ul. Jaworzyńskiej. 1 sierpnia 1945, kiedy wyszła ze szkoły po ogłoszeniu wyników pisemnego egzaminu maturalnego, została zatrzymana na ulicy i przewieziona do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Koszykową. Tam przez trzy dni była przesłuchiwana, następnie osadzona w więzieniu na Mokotowie i skazana na osiem lat więzienia i cztery lata pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych. W wyniku amnestii kara Anny Mizikowskiej została zmniejszona do dwóch lat w zawieszeniu. W grudniu 1945, po wyjściu z więzienia, Anna Mizikowska rozpoczęła studia prawnicze na UW. W czerwcu 1949 otrzymała dyplom ukończenia Wydziału Prawa i tytuł magistra prawa, a 15 sierpnia tego roku wzięła ślub z Janem Mizikowskim.

 

Odznaczenia: Krzyż Walecznych, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska Polskiego (Londyn, 1948), Krzyż Armii Krajowej (Londyn, 1973), Medal Edukacji Narodowej (1991), Warszawski Krzyż Powstańczy (1993), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2007).

 

W 2009 r. awansowana do stopnia majora WP.

 

Mszą święta żałobna odprawiona zostanie dnia 26 sierpnia o godz. 9.50 w kościele św. Wincentego (murowany) na Bródnie, po cym nastąpi odprowadzenie na cmentarz miejscowy do grobu rodzinnego.

KWESTA ON-LINE