Facebook

Z żałobnej karty

Jadwiga Zbyszyńska-Grzybowska „Mariola” (1928 – 2019)

 

Z przykrością informujemy, że w dniu 22 czerwca 2019 r. zmarła w Warszawie Jadwiga Zbyszyńska-Grzybowska „Mariola”, z domu Kuk, urodzona w dniu 28 kwietnia 1928 r.

 

Od czerwca 1943 roku do lipca 1944 roku służba w Armii Krajowej, przeszkolona w służbie sanitarnej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze.

 

Od sierpnia do września 1944 r. brała udział w Powstaniu Warszawskim jako  sanitariuszka w  punkcie sanitarnym przy ul. Zamienieckiej a następnie w szpitalu przy ulicy Siennickiej, współpracowała z Grupami Szturmowymi Szarych Szeregów.

 

Odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

 

Aktywnie uczestniczyła w pracach Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu “Zośka”, przez wiele lat członek Zarządu Komitetu.

 

Wdowa po Romanie Grzybowskim „Fungusie”, „Brzechwie”, oficerze szkoleniowym Batalionu „Zośka” (zmarłym w 1994 r.).

 

Pogrzeb Jadwigi Zbyszyńskiej-Grzybowskiej odbędzie się w dniu 1 lipca o godz. 13 w kościele św. Karola Boromeusza, ul. Powązkowska, po czym nastąpi odprowadzenie do rodzinnego grobu na Starych Powązkach.

KWESTA ON-LINE