Facebook

Z żałobnej karty

Barbara Wachowicz (1937 – 2018)

 

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 7 czerwca 2018 r. zmarła Barbara Wachowicz-Napiórkowska, urodzona w dniu 18 maja 1937 r. w Warszawie.

 

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studium Historii i Teorii Filmu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi.

 

Dziennikarka pisma „Ekran”, autorka licznych reportaży, autorka opowieści o życiu, i twórczości Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego czy Tadeusza Kościuszki.

 

Była twórcą licznych scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, widowisk scenicznych czy wystaw.

 

Znakomita znawczyni problematyki harcerskiej, autorka książek o historii harcerstwa.

 

Autorka „Zośkowej” epopei: „Rudy, Alek, Zośka. Gawęda o bohaterach <Kamieni na szaniec>”, „To Zośki wiara ! Gawęda o Harcerskim Batalionie Armii Krajowej „Zośka”, „Ułan Batalionu „Zośka”. Gawęda o Janie Rodowiczu „Anodzie”

 

Honorowa Obywatelka m. st. Warszawy.

 

Odznaczona m. in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Za Zasługi dla ZHP, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Orderem Uśmiechu.

 

Niezrównana gawędziarka, całym życiem zaangażowana w „Zośkowe” sprawy, od lat aktywny członek Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu „Zośka”.

 

 

Barbara Wachowicz zostanie pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie – pogrzeb odbędzie się w dniu 15 czerwca o godz. 13.00 w Domu Przedpogrzebowym.

KWESTA ON-LINE