Facebook

Z żałobnej karty

Henryk Kończykowski – „Halicz” (1924 – 2016)

 

Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 29 listopada 2016 r. zmarł Henryk Kończykowski – „Halicz”, urodzony w dniu 12 stycznia 1924 r., syn Stanisława i Heleny z domu Trautsolt.

 

W Batalionie „Zośka” od jesieni 1943 r. – z przydziałem do kompanii „Felek”, a po reorganizacji do plutonu „Felek” 2 kompanii „Rudy”.

 

W marcu 1944 r. aresztowany , uciekł z więzienia w Grodzisku Mazowieckim.

 

Uczestniczył w akcji „Par II” (leśnej bazie w lipcu 1944 r.).

 

W powstaniu uczestniczył w walkach na Woli, Starym Mieście, Czerniakowie i Śródmieściu, ranny, opuścił Warszawę razem z ludnością cywilną, skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd uciekł.

 

Zakończył służbę w stopniu plutonowego.

 

Uczestnik drugiej konspiracji, aresztowany w dniu 19 stycznia 1945 r., po kilku tygodniach uciekł podczas transportu do obozu w Rembertowie.

 

Aresztowany w dniu 12 stycznia 1950 r., poddany ciężkiemu śledztwu, w dniu 19 maja 1950 r. bezpodstawnie skazany na 15 lat pozbawienia wolności – przebywał w więzieniach w Warszawie (ul. Ratuszowa), Warszawa – Mokotów, obozie pracy na Gęsiówce, zwolniony w dniu 11 listopada 1953 r.

 

Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechnik Warszawskiej – wykonywał zawód inż. elektryka, mieszkał w Milanówku.

 

Autor m. in. wspomnień opublikowanych w „Pamiętnikach żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz Kroniki Plutonu „Felek”.

 

Odznaczony m. in. Krzyżem Walecznych.

 

Pogrzeb Henryka Kończykowskiego odbędzie się w dniu 5 grudnia 2016 r. – o godz. 13.00 Msza św. w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego.

KWESTA ON-LINE