Facebook

Wystawa „Heroizm i poświęcenie – kobiety Batalionu „Zośka”

Serdecznie zapraszamy na wystawę p. t. „Heroizm i poświęcenie – kobiety Batalionu „Zośka”

 

Wystawę można oglądać od 30 lipca do 31 sierpnia 2021 r. na ogrodzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości w Al. Ujazdowskich.

 

Po zeszłorocznym sukcesie wystawy poświęconej żołnierzom batalionu „Zośka”, w tym roku postanowiliśmy przygotować kolejną jej odsłonę, tym razem skupiając się na kobietach tego harcerskiego batalionu.

 

Trzydzieści dwie dziewczyny z „Zośki”- piękne, młode, odważne! Bez ich zaangażowania w opór przeciwko okupantowi, nie byłoby możliwe przeprowadzenie najważniejszych akcji polskiego podziemia. Nie tylko leczyły rannych, przenosiły ważne informacje, prowadziły działania wywiadowcze, lecz także walczyły z bronią w ręku. Na szczególną pamięć zasługują te, które zdecydowały się nie opuszczać rannych kolegów i towarzyszyć im w powstańczych szpitalach do samego końca. One – kobiety Polski Walczącej.

 

Przyjdźcie, zobaczcie! Warto zapamiętać twarze, imiona i nazwiska tych dziewcząt, które „chciały być wolne i wolność sobie zawdzięczać”.

 

Dziękujemy tym wszystkim, którzy od kilku miesięcy pracowali nad tym, aby ta wystawa powstała – pracownikom Ministerstwa Sprawiedliwości, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz: Remigiuszowi Stefani, Witoldowi Cieśli, Annie Roczkowskiej, Ewie Bartnikiewicz, Karolinie Czerwińskiej, Marii Marek, Bartkowi Iwasieczko, Małgorzacie Jakubiak, Ewie Staniszewskiej i Joannie Piwowarskiej.

KWESTA ON-LINE