Facebook

Uroczystości w Dziektarzewie

W dniu 26 kwietnia 2024 r. w Dziektarzewie k/Łodzi odbyły się uroczystości wspomnieniowe poświęcone trzem Powstańcom Warszawskim: Stanisławowi Leopoldowi (Batalion „Parasol”) oraz Andrzejowi i Janowi Romockim (Batalion „Zośka”). Wydarzenie to zainicjowane 10 lat temu przez ówczesnego sołtysa Dziektarzewa pp. Ryszarda Krawczyka, Jana Leopolda – członka rodziny oraz Katarzynę Kołodziejczak-Kostecką oraz członków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Wsi Dziektarzew na czele z Elżbietą Krawczyk odbywa się co roku w połowie kwietnia, w rocznicę urodzin braci Romockich, w ramach tzw. cyklu spotkań z historią. Na stałe wpisało się ono w kalendarz uroczystości gminy Lutomiersk.

 

Po uroczystościach, które rozpoczęły się o godz. 11:00 pod pomnikiem w Dziektarzewie, wspomnieniu Andrzeja, Janka i Rafała, odśpiewaniu hymnu Polski i złożeniu kwiatów udaliśmy się do świetlicy na poczęstunek przygotowany przez mieszkańców wsi.

 

Młodzież miejscowych szkół przedstawiła wybór wierszy Jana Romockiego, a Jan Leopold zaprezentował dokument wskazujący na wielkie zaangażowanie okolicznej ludności w proces odrodzenia Państwa Polskiego w 1918 r.

KWESTA ON-LINE