Facebook

Spotkanie z „Haliczem”

W najbliższą niedzielę 21 września zapraszamy na spotkanie z żołnierzem Batalionu „Zośka” Henrykiem Kończykowskim ps. „Halicz”.

 

W programie:

 

Godz. 16.00 – gra dla dzieci (wiek 7+) z udziałem Grupy Historycznej Zgrupowanie ‘Radosław’, wokół książki „Powstaniec Halicz”.

Uczestnicy będą musieli wykazać się odwagą i wiedzą, by przejść wszystkie zadania:

1. Punkt sanitarny

2. Piosenka powstańcza

3. Poczta polowa

4. Nauka musztry

5. Stanowisko strzeleckie

 

Godz. 17.00 – rozmowa Henrykiem Kończykowskim ps. „Halicz”: żołnierzem Batalionu „Zośka”, uczestnikiem Powstania Warszawskiego i powojennej konspiracji.

 

Dziś “Halicz” ma 91 lat, jednak jego opowieść przeniesie nas do przedwojennej Warszawy. Dowiemy się, co można było kupić w sklepach? W co bawiła się młodzież? Jak wyglądał lot samolotem, a jak pływało się statkiem? Czy nauczyciele byli inni? Kto mógł należeć do Batalionu “Zośka”? Jacy chłopcy i dziewczęta walczyli w Powstaniu Warszawskim. Czy warto się bić za Polskę?

 

Spotkanie poprowadzi Jarosław Wróblewski, autor książki „Zośkowiec”.

 

Organizatorzy: Moda na Czytanie, Fronda, Wydawnictwo Muchomor, Dom Towarowy Bracia Jabłkowscy, Grupa Historyczna Zgrupowanie „Radosław”.

 

Henryk Kończykowski (ur. 1924), ps. „Halicz”, syn prof. Politechniki Warszawskiej, absolwent Szkoły Mechaniczno-Technicznej Wawelberga i Rotwanda w Warszawie. Uczestniczył w obronie stolicy w 1939 roku. Podczas okupacji działał w małym sabotażu. Żołnierz Harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”. Walczył w Powstaniu Warszawskim na Starym Mieście, gdzie został ranny i skąd wraz z innymi przedostał się kanałami do Śródmieścia. Za swoją postawę otrzymał Krzyż Walecznych. Po wkroczeniu Armii Cerwonej aresztowany przez NKWD, przekupił strażnika i uciekł. Podjął działalność w drugiej konspiracji m.in. z Henrykiem Kozłowskim „Kmitą” i Janem Rodowiczem „Anodą”. Na polecenie płk. Jana Mazurkiewicza „Radosława” ujawnia się. W 1946 r. podejmuje studia politechniczne. Cztery lata później aresztowany przez UB i skazany na 15 lat więzienia. Wyrok 8 lat otrzymuje również jego żona Halina. Po 3 latach i 10 miesiącach wyszedł na wolność dzięki amnestii. Dokończył studia, został zatrudniony w Biurze Badawczym ds. Jakości. Od 1982 r. na emeryturze. Mieszka w Milanówku k. Warszawy.

 

Na podstawie wspomnień Henryka Kończykowskiego powstała książka dla dzieci „Powstaniec Halicz” autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Historię powstańca opisał też Jarosław Wróblewski w książce „Zośkowiec”.

 

Pobierz pliki:
Halicz-spotkanie – plik pdf

Plaktat – plik jpg

KWESTA ON-LINE