Facebook

Obchody 81-lecia Akcji „Celestynów”

W dniu 22 maja 2024 r. w Celestynowie odbyły się uroczystości 81 rocznicy odbicia przez OS “Jerzy”  i OS” Sęk” polskich więźniów przewożonych do KL Auschwitz.

Na zaproszenie gospodarzy: Wójta Gminy Celestynów Witolda Kwiatkowskiego i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Celestynowie im. Batalionu “Zośka” Anny Kędziorek, w obchodach wzięli liczny udział mieszkańcy Celestynowa, młodzież szkolna i harcerska, delegacje wojskowe, władz samorządowych i szkolnych, w tym również delegacja Społecznego Komitetu.

 

O godz. 9.30 przed stacją kolejową PKP Celestynów, rozpoczął się uroczysty apel Hufca ZHP Celestynów im. Bohaterów Akcji pod Celestynowem. Po apelu liczne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod kamieniem z tablicą upamiętniającą Akcję. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na czele z pocztami sztandarowymi na nowo wybudowane rondo, które otrzymało imię  Bohaterów Akcji pod Celestynowem. Stąd uczestnicy uroczystości przeszli do kościoła W.N.M.P., gdzie odprawiona została msza święta w intencji uczestników Akcji i żołnierzy Batalionu “Zośka”.

 

Następnie w sali sportowo-widowiskowej nastąpiła część oficjalna uroczystości, której lokalny charakter podkreśliło niezwykle wzruszający program artystyczny w wykonaniu aktorów młodego pokolenia. Ostatnim elementem obchodów były rozmowy przy herbacie i kawie.

 

Do zobaczenia za rok.

KWESTA ON-LINE