Facebook

Obchody 100-lecia urodzin Andrzeja Romockiego „Morro”

W dniu 16 kwietnia 2023 r. przypada 100. rocznica urodzin Andrzeja Romockiego „Morro” – dowódcy kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”.

 

Członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionów „Zośka” i „Parasol” wraz z warszawskimi harcerzami podjęli decyzję, aby datę urodzin Andrzeja „Morro” wykorzystać celem jego wspomnienia i upamiętnienia.

 

Uroczystości mają składać się z cyklu spotkań poświęconych Andrzejowi „Morro” mających na celu przybliżenie jego sylwetki kolejnym pokoleniom Polaków, ich edukacji o życiu i działalności Andrzeja „Morro” oraz trwałemu upamiętnieniu Romockiego w Warszawie. Na przebieg obchodów składać się mają następujące wydarzenia:

  1. Zlot harcerski w Warszawie w terminie 14-16 kwietnia 2023 r. adresowany dla drużyn ze wszystkich organizacji harcerskich, których patronem jest Andrzej lub Jan Romoccy oraz dla wszystkich innych chętnych harcerzy. Zapisy – kliknij tutaj
  2. Gra terenowa śladami Andrzeja Romockiego „Morro” w dniu 15 kwietnia 2023 r. w godz. 10.00-15.30 adresowana dla harcerzy, uczniów ze szkół, które będą chciały uczestniczyć w obchodach, pod opieką nauczycieli lub rodziców oraz dla wszystkich innych zainteresowanych udziałem w grze terenowej osób.
  3. Wieczornica poświęcona Andrzejowi „Morro” w dniu 15 kwietnia 2023 r. w godz. 18.00-20.00 z udziałem dzieci z Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Odczytane zostaną również po raz pierwszy fragmenty książki poświęconej Andrzejowi „Morro” autorstwa Anny Roczkowskiej.
  4. Nocne przejście w dniu 15 kwietnia 2023 r. w godz. 21.00-22.00. z przewodnikami i pochodniami przez Park Saski z Banku Polskiego do budynku Pasty śladami tzw. Przebicia do Śródmieścia Na zakończenie przejścia uczestnicy odśpiewają „Modlitwę harcerską”, tak jak to zrobili uczestnicy przebicia w 1944 r.
  5. Msza święta w intencji Andrzeja „Morro”, która odbędzie się w dniu 16 kwietnia 2023 r. o godz. 12.30 w kaplicy Muzeum Powstania Warszawskiego. Tort urodzinowy, wyłonienie najlepszych patroli, rozdanie dyplomów i nagród uczestnikom rajdu.

 

Zapisy, szczegółowy program oraz pozostałe informacje dotyczące obchodów dostępne są na stronach: www.andrzejmorro.pl, www.batalionzoska.pl oraz stronie Zośka i Parasol na Facebooku.

 

Zapisy dla harcerzy

Zapisy na rajd dla szkół i osób indywidualnych

KWESTA ON-LINE