Facebook

99-te urodziny Marii Więckowskiej

Maria Więckowska „Marysia” łączniczka, odznaczona KW

 

Urodzona 20 kwietnia 1925 roku w Warszawie, córka Aleksandra, architekta, i Heleny z domu Braunstein, bibliografa. Harcerka Chorągwi Warszawskiej Organizacji Harcerek. W 1943 r. uzyskała maturę na tajnych kompletach Państwowego Gimnazjum i Liceum Żeńskiego im. Juliusza Słowackiego, następnie studiowała na Wydziale Architektury tajnej Politechniki Warszawskiej. Architektura była jej wymarzonym zawodem, bardzo odpowiadającym jej zdolnościom i upodobaniom.

 

Od jesieni 1943 r. łączniczka I plutonu „Sad” 2 kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”. Przeszła przeszkolenie sanitarne i w zakresie łączności. Przenosiła meldunki, prasę, broń.

 

W Powstaniu Warszawskim brała udział w walkach swojej kompanii na Woli i Starym Mieście. 26 sierpnia ciężko ranna na terenie warsztatów „Fiata” przy ul. Sapieżyńskiej, skąd została przeniesiona do szpitala powstańczego przy ul. Miodowej 23. Zginęła 2 września 1944 r. pod gruzami tego szpitala, zbombardowanego przez Niemców już po wycofaniu się Powstańców ze Starego Miasta.

 

Pochowana na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Kwaterze Batalionu “Zośka” (A20-4- 26).

 

Młodsza siostra Jana, plut. pchor. phm. „Drogosława”, szefa 2 kompanii „Rudy”, uczestnika Powstania Warszawskiego, po wojnie magistra ekonomii osiadłego w USA, zmarłego tam 11 lipca 2008 r.

KWESTA ON-LINE