Facebook

74-ta rocznica Akcji „Koppe”

11 lipca 2018 roku minęły 74. lata od Akcji Specjalnej „Koppe”, przeprowadzonej w Krakowie przy ul. Powiśle przez żołnierzy z harcerskiego batalionu „Parasol”, przy wsparciu Kedywu Okręgu Kraków AK, której celem było zlikwidowanie dowódcę SS i policji w Generalnym Gubernatorstwie gen. Wilhelma Koppe.

 

Uroczystości rozpoczęły się 7 lipca (sobota) o godz. 10.30 mszą św. w kościele oo. Kapucynów przy ul. Loretańskiej w Krakowie. O godzinie 12.00 pod pomnikiem Żołnierzy Czynu Zbrojnego Polski Walczącej oraz pod tablicą przy ul. Powiśle zostały złożone kwiaty, odczytano apel poległych i odmówiono modlitwę za zmarłych.

 

Następnie o godzinie 14.00 w Ojcowie, w Kaplicy „Na Wodzie” została odprawiona msza św. Natomiast w Szkole Podstawowej im. Haliny Grabowskiej „Zety” złożone zostały kwiaty i obyło się przedstawienie przygotowane przez młodzież z tej szkoły.

 

Natomiast 8 lipca 2018 roku (niedziela) o godzinie 12.00 została odprawiona msza św. oraz odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa przeniesiona z domu Państwa Biedów z Załęża, gdzie w lipcu 1944 r. przebywał ciężko ranny w starciu pod Udorzem po zamachu na Koppego żołnierz Batalionu “Parasol” Eugeniusz Schielberg “Dietrych”.

 

Po mszy św. uczestnicy uroczystości wraz z orkiestrą dętą na czele przeszli pod płytę pamiątkową „Parasola”, która znajduje się w wąwozie w Udorzu, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapalono znicze.

 

Na zakończenie Orkiestra Dęta z Chliny odegrała Rotę.

 

Na uroczystościach Społeczny Komitet był reprezentowany przez Grażynę Krysiak – Skarbnika.

KWESTA ON-LINE