Facebook

103-cie urodziny Ryszarda Wesołego

Ryszard Wesoły „Ryszard”  kpr. pchor.

 

Urodzony 31 marca 1921 roku w Warszawie, syn Feliksa, drukarza-zecera, pracownika Drukami Skarbowej w Banku Polskim, i Zofii z domu Kalinowskiej. Uczył się w Męskim Gimnazjum i Liceum im. Tomasza Niklewskiego. Był uczniem bardzo pilnym i obowiązkowym – prymusem klasy. W maju 1939 r. otrzymał świadectwo dojrzałości, a w lipcu tego roku odbył służbę w Junackich Hufcach Pracy nad Wartą na ziemi poznańskiej.

 

Działalność konspiracyjną w Szarych Szeregach rozpoczął w 1940 r. Spośród swoich kolegów zorganizował sekcję, a następnie w czerwcu 1942 roku 2 drużynę („WL 200”) w Hufcu „Wola”, którą dowodził. W czerwcu 1942 r. ukończył Zastępczy Kurs Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty ZWZ–AK, uzyskując stopień kaprala podchorążego. Z polecenia instruktora tego kursu, rotmistrza Stanisława Błaszczaka ps. „Róg”, został skierowany na kurs Szkoły Podchorążych Broni Pancernej.

 

Brał udział w akcjach Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”, w zdobywaniu na Niemcach broni i transportach chloranu potasu do butelek samozapalających. Był instruktorem wyszkolenia bojowego i minerki w swojej drużynie – organizował ćwiczenia praktyczne z materiałami wybuchowymi i bronią palną w terenie.

 

Uczestniczył, jako kierowca, w akcji „Czarnocin”. W drodze powrotnej do Warszawy prowadzony przez niego samochód wywrócił się na zakręcie. Został ranny – doznał złamania podstawy czaszki – tracąc przytomność. Przewieziony do Warszawy, umarł 6 czerwca 1943 r. w szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim Cywilnym, pod konspiracyjnym nazwiskiem Mirosław Lemański.

 

Na jego cześć 3. pluton 2. kompanii “Rudy” Batalionu “Zośka” przyjął imię “Ryszard”. Podczas reorganizacji w czerwcu 1944 roku, pluton “Ryszard” został rozwiązany. Jego żołnierze walczyli w Powstaniu Warszawskim w innych pododdziałach Batalionu – w większości w 3. kompanii.

 

Po wojnie ekshumowany i przeniesiony do kwatery Batalionu „Zośka” (Cmentarz Wojskowy A20-7-11).

KWESTA ON-LINE