Facebook

Wspomnienia

Jan Świątkiewicz – Sosna

1925 – 2002
„Szczuka” – harcerz, mgr fizyki, kapitan WP w st. spoczynku

 

Urodzony w dniu 30 sierpnia 1925 r. w Warszawie, syn oficera wywiadu, harcerz 1 WDH im. Romualda Traugutta, absolwent Gimnazjum i Liceum im. Reytana, od 1941 r. w Szarych Szeregach, organizacji Wawer, mały sabotaż, od 1942 r. w Grupach Szturmowych – Hufiec SAD – 3 drużyna pod dowództwem „Kołczana”.

 

W batalionie „Zośka” od początku jego istnienia z przydziałem do kompanii „Rudy” pluton „Alek”.

 

Uczestnik wielu akcji zbrojnych – Wilanów, Urle, rozbrajanie, Wieniec, Taśma i in.

 

W czerwcu 1944 r. na własną prośbę przenosi się do oddziału Kedyw Kolegium A Okręgu Warszawskiego, kończy podchorążówkę i do Powstania idzie z tym oddziałem zdobywając Stawki, poczem walczy na Woli, będąc w dniu 9 sierpnia ciężko ranny na barykadzie przy ul. Okopowej.

 

Przebywa w szpitalach Starego Miasta, a następnie, po ewakuacji kanałami w Śródmieściu, aż do kapitulacji. Następnie w obozie jenieckim w Niemczech, po zakończeniu wojny przedostaje się do Anglii, gdzie jako rehabilitant leczy się i podejmuje studia fizyczne na Uniwersytecie Liverpool.

 

Podejmuje pracę w przemyśle elektronicznym, pełni odpowiedzialne funkcje dyrektorskie, aż do końca lat 70-tych. Zwolniony kilka lat przed emeryturą uzupełnia kwalifikacje i zostaje nauczycielem fizyki w prywatnej szkole w Londynie.

 

W Wielkiej Brytanii używa nazwiska „Sosna”. Wielokrotnie odwiedza kraj, pozostając w stałym kontakcie z kolegami i rodziną.

 

Odznaczony za dzielność Krzyżem Walecznych.

 

Zmarł w dniu 9 sierpnia 2002 r. Pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach na kwaterze A 20.

 

 

Witold Sikorski

 

KWESTA ON-LINE