Facebook

103-cia rocznica urodzin Jana Wuttke

Jan Wuttke „Czarny Jaś”  ppor. hm. urodził się 11 września 1921 roku w Warszawie, syn Gustawa, nauczyciela, i Janiny z domu Cukerwar. Uczył się w Państwowym Gimnazjum i Liceum Męskim im. Stefana Batorego, otrzymując w czerwcu 1939 r. maturę. Od 1933 r. należał do 23 Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego, w której od 1937 r. pełnił funkcję przybocznego. Aktywnie uczestniczył również w życiu społeczno-kulturalnym szkoły, wykazując zdolności humanistyczne i intelektualne.

 

We wrześniu 1939 r. pełnił pomocniczą służbę harcerską. W konspiracji w Szarych Szeregach. Uczestnik akcji Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”, członek Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej. W 1943 r. kierownik Sekcji Bezpośredniego Dotarcia do Terenu w akcji „M” – oddziaływania na młodzież niezorganizowaną, prowadzonej przez Szare Szeregi (ratowanie młodzieży przed wywiezieniem do Rzeszy). Jako członek Chorągwi Warszawskiej („Ul Wisła”) Szarych Szeregów, jeden ze współautorów pism instruktorskich „Wigry” i „Brzask” (naczelnym redaktorem tego ostatniego był Jan Rossman „Wacek” – ówczesny komendant Chorągwi Warszawskiej).

 

Student Państwowej Szkoły Budowy Maszyn (dawna Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. H. Wawelberga i S. Rotwanda). Ukończył „Szkołę za Lasem”, a następnie jesienią 1943 r. I turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola”. Od wiosny 1944 r. komendant nowych Warszawskich Grup Szturmowych, z których miała powstać 3 kompania batalionu „Zośka” pod jego dowództwem.

 

W Powstaniu Warszawskim w sierpniu 1944 r. przy Głównej Kwaterze („Pasieka”) w Śródmieściu. Do batalionu „Zośka” dołączył we wrześniu na Czerniakowie. 5 września 1944 roku, wziął ślub z Ireną Kowalską, łączniczką w batalionie „Zośka”, rozstrzelaną 24 września 1944 r. na Woli.

 

Poległ 19 września 1944 r. przy ul. Wilanowskiej 18. Jego ciała nie odnaleziono.

 

Brat Tadeusza („Mały Tadzio”), żołnierza II plutonu „Alek” 2 kompanii „Rudy” batalionu „Zośka”, poległego również w Powstaniu Warszawskim 8 sierpnia 1944 r. na Woli, pochowanego w Kwaterze Batalionu „Zośka” (Cmentarz Wojskowy A20-2-23). Jest to jednocześnie symboliczny grób „Czarnego Jasia”.

KWESTA ON-LINE